Yaşam

Polis, Uzaktan Kumandalı Robot ile Şüphelileri Öldürecek

Robotların silahlandırılması dünya çapında tartışılan bir mevzu olmaya devam ederken bugün ABD’den çarpıcı bir haber geldi. ABD’nin en büyük kentlerinden San Francisco’nun Polis Departmanı, robotları öldürmek için kullanmak üzere resmen onay aldı.

San Francisco Polis Departmanı, husus hakkında şimdi geçtiğimiz hafta resmi müracaatta bulunmuştu. Bugün onaylanan uygulamaya göre robotlar; vatandaşların, yetkililerin yahut rastgele bir kolluk kuvvetinin hayatını tehlikeye sokan şüphelileri öldürmek için kullanılabilecek.

Yeni karar, yeni tartışmalara da yol açtı:

  • SF’de kullanımda olan bomba çözücü robotlar.

San Francisco’da verilen onay, yeni tartışmalara da yol açtı. Kararı destekleyen isimlerden Rafael Mandelman, karara karşı çıkanların halk gözünde “polis karşıtı” olarak gözükebileceğini lisana getirdi. Karara karşı çıkan Shamann Walton ise polis aykırısı olmadığını, “siyahilerden yana” olduğunu paylaştı.

Walton, bu kelamıyla aslında robotların, ABD polisinin en büyük eleştirilen noktaları olan siyahilere karşı halinde rol oynayabileceğini öne sürdü.

Yasada ayrıyeten polis departmanında misyon yapan ve misyona başlayacak tüm robotların da listesi meclise sunuldu. Listede 12 adet silahsız bomba imha robotu yer alırken 5 adet de makineli tüfek ve bombatar üzere donanımlara sahip “muharebe robotları” yer aldı. Ayrıyeten bu robotların standart robotların silahlandırılmış versiyonu olmadıkları ve tüm muharebe robotlarının askeri standartlara nazaran üretildiğinin de altı çizildi.

ABD’de daha evvel de birebir karara imza atılmıştı, lakin kısa müddet sonra geri çekilmişti:

Oakland Polis Departmanı, şimdi geçtiğimiz ekim ayında aynı kararı onaylatmayı başarmıştı. Ama Departman, rastgele bir münasebet sunmadan kararı geri çekmişti.

En büyük robot üreticileri, robotların silahlandırılmasına karşı çıkmıştı:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu