Ekonomi

Yılın ilk enflasyon raporu yarın açıklanacak

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Ocak ayı Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı.

Buna göre Tüketici Fiyat Endeksi’ndeki değişim, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 6,70, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 6,70, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 64,86 ve on iki aylık döneme göre yüzde 54,72 oldu. ortalamalar. olarak gerçekleşti.

ENFLASYON RAPORU YARIN AÇIKLANACAK

Perşembe günü Merkez Bankası yılın ilk enflasyon raporunu yayınlayacak.

Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunu 8 Şubat Perşembe günü saat 10.30’da yapılacak toplantıda açıklayacak.

Perşembe günü açıklanacak enflasyon raporu değerli. Bankanın varsayımları para politikasının gidişatına ışık tutacak.

Şu anda yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 36 seviyesinde. Peki revizyon olacak mı?

Ekonomist Tonguç Erbaş konuyla ilgili şunları söyledi:

“Fazla sapma olmazsa Ocak ayı enflasyonunda bir önceki raporda açıklanan hedeflerden çok büyük bir sapma olacağını düşünmüyorum. Hatta yüzde 70-75’lik zirve ve tepe senaryosundan dönüşün gerçekleşeceğini öngörüyorum. Çok büyük ihtimalle önümüzdeki haftadan itibaren marjların dışında bir enflasyon süreci yaşamadığımızı anlayacağız.” “Bundan sonra bir öncekine göre Merkez Bankası metinlerine benzer küçük değişikliklerin olduğu bir enflasyon raporu süreci yaşayacağımızı ve o bakımdan bir amaç değişikliği olacağını düşünüyorum.”

“ENFLASYONU DÜŞÜRME ÇABALARI KARARLILIKLA DEVAM EDECEK”

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, göreve atanmasının ardından ilk değerlendirmesini yaptı.

Karahan, enflasyonu düşürmeye yönelik çabalarını kararlılıkla sürdürdüklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Bu doğrultuda güçlü ekibimizle enflasyonun düşürülmesi yönündeki çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyoruz. Enflasyon hedefimizle uyumlu seviyelere düşene kadar gerekli parasal sıkılığı sürdürmeye kararlıyız. Enflasyon beklentilerini ve fiyatlama davranışlarını yakından takip ediyoruz. Enflasyon görünümünde herhangi bir bozulmaya kesinlikle izin vermeyeceğiz” dedi.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu