Haber

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı kimdir? Borsa İstanbul Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan Kimdir?

Borsa İstanbul’da son dönemde yaşanan düşüşler yatırımcıların ilgisini çekiyor. Borsa yatırımcıları BİST’i an be an takip ederken Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı’nın kim olduğunu da merak ediyor. Peki, Borsa İstanbul Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan kimdir?

Detaylar burada…

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı kimdir?

27 Eylül 2018’de atanan Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan!

Erişah Arıcan kimdir?

Erişah Arıcan akademik kariyerine 1988 yılında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü’nde başlamıştır. Burada araştırma görevlisi olarak akademik kariyerine ilk adımını attı.

1990 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne geçti. 1991 yılında ‘Merkez Bankası ve Nakit Miktarlarının Kontrolü’ konulu tezini yazdı. Erişah Arıcan bu tezi ile doçent ünvanını almıştır.

1999 yılında İktisat Politikası Anabilim Dalı’nda doçent ünvanını alan Erişah Arıcan, 2005 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölümü’nde profesör ünvanını almıştır.

prof. Dr. Erişah Arıcan’ın Kariyeri

prof. Erişah Arıcan, 1998-2006 yılları arasında Marmara Üniversitesi Banka ve Sigortacılık Enstitüsü’nde Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2006-2015 yılları arasında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Müdürü olarak görev yaptı.

Ağustos 2015’te Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Müdürü olarak atanmıştır. Enstitü müdürü olarak görevine devam eden Arıcan, aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nde yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır.

2002 yılından bu yana Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu Bankacılık Bölüm Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erişah Arican; 2015 yılından itibaren Bankacılık ve Sigortacılık Kurumu Bankacılık Daire Başkanlığı ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini de üstlenmektedir.

prof. Dr. Erişah Arıcan, aynı zamanda Borsa İstanbul ve Türkiye Varlık Fonu yönetim kurulu üyelerindendir.

prof. Dr. Erişah Arıcan, 1 Nisan 2016 tarihinde Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçilmiştir.

12 Eylül 2018 tarihinde Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu üyeliğine atanmıştır.

Arıcan, 27 Eylül 2018’de Borsa İstanbul’un yönetim kurulu başkanı oldu.

prof. Dr. Erişah Arıcan’ın Aile Hayatı

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erişah Arıcan evli ve iki çocuk babasıdır.

Arıcan’ın Türkiye Ekonomisi, Merkez Bankası Bankacılığı ve Uygulamaları, Ekonomik Sistemler ve Para – Bankacılık, Finansal Piyasalar ve Kurumlar konularında birçok akademik çalışması bulunmaktadır. Arıcan’ın ekonomi ile ilgili makalelerinin yanı sıra kitapları da bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu